17. Obrtnički sajam Istre
Autor: Ivančica Sabadin, 31. 10. 2014.

Kao i svake godine, početkom listopada, podno tisućljetne Arene u Puli, održan je Obrtnički sajam Istre. Sedamnaesti po redu, okupio je preko 140 izlagača iz cijele Hrvatske te susjedne Slovenije i Italije. Na gotovo 1000 m2 otvorenog i zatvorenog izložbenog prostora predstavljeni su različiti proizvodi, od prehrane i suvenira do robe široke potrošnje i predmeta umjetničkih obrta. Na sajmu su se predstavile i obrtničke škole, izlažući uratke učenika koji se školuju za obrtnička zanimanja, a Gospodarsku školu iz Buja predstavila je već tradicionalno, učenička zadruga „Brig“. Pored standardne ponude sapuna, krema i ukrasnih predmeta u dekupaž-tehnici, kao novina ponuđene su Istarske pupe, kutije za vino i gel-svijeće u čaši.

Učenici koji se obrazuju za zanimanje prodavač, četiri su dana posjetiteljima sajma nudili proizvode koji su sami napravili i odgovarali na njihova pitanja glede škole i edukacije. Za buduće prodavače, rad na sajmu je neprocjenjivo iskustvo primjene naučenih teoretskih sadržaja u živom okruženju, komunikacije s pravim kupcima, ispisivanja računa i naplate robe. Posebno je bitno istaknuti da je školski izložbeni prostor posjetio i naš predsjednik Ivo Josipović, slikao se sa zadrugarkama te poželio im puno uspjeha u radu i učenju.

Pripremila: Tamara Sapanjoš