SUTRA RADIM – PRAKSOM DO USPJEHA
Autor: Ivančica Sabadin, 20. 9. 2013.

U prostorijama Istarske sabornice u Poreču održana je završna konferencija projekta „Sutra radim – praksom do uspjeha“. Projekt je financiran iz programa IPA KOMPONENTA IV-Razvoj ljudskih potencijala-Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva. Nositelj projekta je Turističko-ugostiteljska škola Antuna Štifanića Poreč, a partneri su: Gospodarska škola Buje, Grad Poreč, Grad Buje, Udruženje obrtnika Poreč, Ugostiteljska škola Opatija te Obrtnička komora Primorsko-goranske županije. Projekt je proveden na području Istarske i Primorsko-goranske županije sa osnovnim ciljem podizanja razine kompetencija ljudskih resursa, brže zapošljivosti učenika te održivog gospodarskog razvitka regije.

Učenici strukovnih škola u turizmu, nastavnici, mentori praktične nastave te poslodavci zajedničkim su snagama proveli niz aktivnosti; od sektorske analize i kreiranja akcijskog plana do edukativnih radionica za nastavnike i motivacijskih radionica za učenike. Uz potporu novčanih sredstava Europske unije opremljeni su informatički praktikumi, instalirani suvremeni turistički softveri u školama i opremljeni kuhinjski praktikumi. Kroz različite aktivnosti omogućena je edukacija 420 učenika iz triju strukovnih škola, provedeno je studijsko putovanje u Italiju te su kreirane i dvije nove web stranice.

Projektom realizirane aktivnosti predstavljaju preduvjet za održiv razvoj regije u suvremenim gospodarskim trendovima te temelj za kreiranje strateškog dokumenta „Strategija ljudskih resursa u turizmu u Istri“.

Pripremila: T.S.