Svjetski dan knjige i autorskih prava
Autor: Ivančica Sabadin, 23. 4. 2013.

23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istog su datuma tijekom godina rođeni ili umrli ugledni autori kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo

Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, koji se odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi od 1996., u spomen na Marka Marulića, koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu.

Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava.

U SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Irskoj… 23. travnja se održava i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se tiskaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnima čitanja. Organizatori očekuju da će ove godine ukupno podijeliti 3 milijuna knjiga. Želja nam je da se već od iduće godine i Hrvatska priključi toj akciji u opsegu i mogućnostima domaćeg tržišta.

Noć knjige u Bujama:

Pučko otvoreno učilište Buje – Gradska knjižnica, Trg J. B. Tita 6

18.00 Iz fonda Knjižnice – izložene knjige ljubavne tematike iz kojih posjetioci mogu pročitati svoje drage dijelove, ukoliko žele i naglas

20.00 Koncert Vlado i Panji

22.00 Dva kratka filma o ljubavi

23.00 Razgovor, svirka i druženje…

Izvor: nocknjige.hr