Posjet istarskim skrivenim draguljima Završju, Oprtlju i Momjanu
Autor: Ivančica Sabadin, 22. 1. 2020.

U sklopu projekta Zavičajne nastave, učenici 2. i 3. razreda, smjerova Tehničar za računalstvo, Kuhar i Prodavač, posjetili su istarske kaštele uz pratnju nastavnica Sanele Beneš i Majde Cvitko.

Prvo odredište bilo je Završje. Završje je pitoreskni gradić 13 km udaljen od Buja. Ovaj srednjovjekovni gradić u posljednje vrijeme plijeni pozornost po tome što je u njemu 2017. sniman film ''Robin Hood''. Učenici su razgledavali staru jezgru grada i kaštel te šetnjom kroz povijesne činjenice upoznavali kaštel.

Nakon Završja, uputili smo se u Oprtalj gdje smo obišli grad, razgledali lođu i upoznali se s povijesnim činjenicama koje ovaj gradić čine interesantnim.

Kao posljednje odredište, ali i najzanimljivije, bio je Momjanski kaštel. Da bi došli u sam kaštel, trebala je ponešto zahtjevnija fizička aktivnost no radi predivnog pogleda s kaštela se isplatio svaki korak.

Zaključili smo kako ponekad nije potrebno prionuti u ''Najljepše bajke svijeta'' kako bi osjetili čari srednjovjekovlja već je samo dovoljno izdvojiti jedan dan da bi upoznali svoju Bujštinu koja obiluje bogatom poviješću toga razdoblja.