Učenik naše škole nagrađen za ostvaren rezultat na Državnoj maturi
Autor: Ivančica Sabadin, 28. 7. 2019.

Nagrada Soljačić dodjeljuje se u iznosu od pet tisuća američkih dolara, a dobit će je maturant ili maturantica koji/a na državnoj maturi postigne najbolji rezultat/najviši postotak riješenosti testa iz matematike (A razina) + postotak iz fizike.

Dodjela nagrade Soljačić održanana je 26. srpnja, 2019. a zajednički su je uručili profesor Soljačić, redoviti profesor na Odsjeku za fiziku na Massachusetts Institute of Technology (MIT) u Sjedinjenim Državama, i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak. Dobitnica Nagrade 'Soljačić' je Iva Barać, učenica III. gimnazije iz Splita i jedina maturantica sa stopostotnim prolazom na dva ispita - iz matematike i fizike.

Ministarstvo ju je nagradilo i posebnim priznanjem te nagradom u iznosu od 2500 kuna, a po prvi puta nagradilo je i najbolje učenike strukovnih škola koji su imali stopostotnu riješenost jednog ispita mature. Nagrađeni učenici su Lukas Božić iz Gospodarske škole Instituto professionale Buje, Dino Držaić i Karlo Kolar iz Tehničke škole Ruđera Boškovića iz Zagreba te Vedran Zović iz Tehničke škole Pula.

Riječi ravnatelja:
       Mi smo ponosni što je naš učenik Lukas Božić postigao iznimni rezultat iz Engleskog jezika na višoj razini i tako je postao najbolji maturant na ispitu Državne mature. Zahvaljujemo Lukasu na iznimnom postignuću, njegovim profesorima koji su s njim radili u srednjoj školi već i onima koji su radili i u osnovnoj školi. Svakako zahvala i Lukasovim roditeljima  jer su oni veoma važna karika u njegovom postignuću.

Ponosan sam jer je to priznanje ne samo za našeg učenika već i za našu školu, u javnosti je često percepcija kako su gimnazije elitne škole a u strukovnu idu oni koji ne mogu u gimnazije što je Lukas pokazao da je na ispitu Državne mature imao bolji rezultat od gimnazijalaca pa i onih koji pohađaju jezičnu gimnaziju. To je dokaz kako se kod nas radi u školi gdje mi primjenjujemo suvremene metode poučavanja i ujedno dokaz da smo vodeća strukovna škola u Istri jer smo u zadnjih nekoliko godina dobili mnoge nagrade i priznanja kao što su: Nagrada za najbolju strukovnu školu u Republici Hrvatskoj od ministarstva gospodarstva i poduzetništva, naši učenici u dva navrata su dobili nagradu kao najbolji naučnici u Republici Hrvatskoj, dobitnici smo nagrade grada Buja za razvoj strukovnog obrazovanja, dobitnici smo nagrade od Hrvatske Obrtničke komore  za razvoj strukovnog obrazovanja, imali smo državnog prvaka iz Talijanskog jezika i sada najbolji rezultat na Državnoj maturi. Osim toga škola smo koja ima suradnji s drugim školama iz Europe sudjelujemo skupa na projektima i imamo razmjenu naših učenika na praktičnu nastavu članicama Europske unije. Škola postiže još i velike uspjehe na strukovnim natjecanjima i smotrama.

Dodatne informacije: Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Izvori iz medija: t-portal
                         CrneMambe