POSJETA TVORNICI AUTO DIJELOVA „CIMOS“ BUZET I LJEVAONICI ROČ
Autor: Ivančica Sabadin, 6. 2. 2019.

Učenici zanimanja Automehaničari razred 2.d i 3.d sudjelovali su 01. 02. 2019. godine na stručnom posjetu pod vodstvom dvojice nastavnika Gospodarske škole - Saše Stikovića i Igora Vivode. Uz dva nastavnika na izlet je išlo 17 učenika. U sklopu izleta posjetili su Tvornicu auto dijelova Cimos Buzet i ljevaonicu u Roču.

Tvrtka P.P.C. Buzet d.o.o. razvojni je dobavljač dijelova i sklopova za automobilsku industriju i to za svjetske poznate proizvođače automobila - PSA, BMW, AUDI, FORD, TOYOTA, HONEYWELL, EATON, OPEL. Gotovo svi proizvodi tvrtke namijenjeni su za prvu ugradnju te se oni direktno isporučuju proizvođačima automobila. Isporuke su koncipirane „JUST IN TIME“ prema dnevnim, tjednim i mjesečnim narudžbama kupca na pedesetak lokacija širom Europe i Svijeta.

Tvrtka udovoljava strogim zahtjevima kvalitete, očuvanja okoliša te brigom za zaposlene i zadovoljava potpunu kvalitetu i posjeduje certifikate:

• ISO-TS 16949-2002
  • ISO 14001
  • OHSAS 18001
  • Q1 AWARD (FORD).

Glavne tehnologije koje se izvode u tvrtci su: tlačno lijevanje aluminija, gravitaciono lijevanje aluminija, niskotlačno lijevanje aluminija, mehanička obrada odvajanjem čestica, površinska zaštita,termička obrada i montaža. Navedene tehnologije upotrebljavaju se za proizvodnju slijedećih dijelova automobilskih dijelova: kućišta turbokompresora, nosači motora, pedalni sklop, kućišta uljnog filtera, kućišta pumpi za vodu, razne osovine za mjenjače i cijevi za ojačanje karoserija.

U ljevaonici u Roču glavni tehnološki proces je taljenje i lijevanje aluminijskih odljevaka. Taljenje se obavlja pomoću toranjskih peći kapaciteta po 1000 kg/h i induktivne peći kapaciteta 350 kg/h. Za lijevanje se primjenjuju tehnike kokilnog gravitacijskog lijevanja te niskotlačnog i tlačnog lijevanja. Pomoćni tehnološki procesi u ljevaonici su: izrada jezgri, žarenje AL odljevaka i završna obrada odvajanjem čestica. Ostali korisni procesi koje se izvode su: opskrba komprimiranim zrakom, opskrba toplinskom energijom, opskrba UNP – om, propanom i dušikom, održavanje i čišćenje, obrada otpadnih voda i priprema demineralizirane vode. Na lokaciji postrojenja nalazi se i metalurški laboratorij putem kojeg se osigurava tražena kvaliteta proizvodnje. te kuhinja i restoran namijenjeni prehrani zaposlenika.

Treba napomenuti da su se prije obilaska pogona posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu. Svaki posjetitelj je dobio na korištenje žutu kutu koju se vratilo u ljevaonici u Roču. Također učenici su upoznali važnost poštivanja zaštite na radu, čuvanja zdravlja i zdrave čovjekove okoline koja će omogućiti obavljanje poslova u zanimanju. Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.