Posjet špilji Mramornici
Autor: Ivančica Sabadin, 5. 11. 2018.

Dana 25.10.2018. u organizaciji profesorice Radmile Deutsch i profesorice Ive Andračić, 1.A razred posjetio je špilju Mramornica u Općini Brtonigla. Do špilje smo došli autobusom u pratnji naših profesorica. Kod ulaza u špilju čekala nas je  službena vodičkinja. Ona nas je vodila u samu špilju i dala nam informacije o zanimljivostima špilje Mramornice.

Špilja Mramornica je jedna od najvećih špilja u Istri. Ulazi se gotovo okomitim stepenicama u veliku podzemnu dvoranu. Vidjeli smo sige raznih boja, stalagtite i stalagmite visoke i do 13 m.

Mramornica, krški reljefni produkt je građen od vapnenca, ali je dobila ime po mramoru jer su ljudi mislili, zbog lijepih boja i sjaja, da se radi o mramoru. U špilji ima i oštećenih siga jer su ih ljudi uzimali kao suvenire. Vodičkinja je rekla da se u špilji može vidjeti čovječja ribica, endem podzemnih slatkovodnih staništa, koju, pri našem posjetu, nismo vidjeli. Ono što smo vidjeli bili su šišmiši koji tamo borave i danju spavaju. S uređenog djela špilje vidi se i neuređeni dio koji je nedostupan za posjetitelje. Temperatura u špilji je stalna (oko 14°C) te se koristi i kao skladište vina. Čuli smo još mnogo zanimljivih stvari, primjerice da se Mramornica prvi put spominje 1770. godine kada ju je opisao putopisac Alberto Fortis.

U špilji smo bili oko 40 minuta i svi su zaključili da je izlet u Mramornici bio zanimljiv i koristan.

Tomas Carlin, 1.A