PROJEKT ZAVIČAJNE NASTAVE
Autor: Ivančica Sabadin, 22. 10. 2018.

U sklopu projekta Zavičajne nastave pod nazivom ''Povijest krušne peći u Bujama'', učenici drugih razreda i njihove mentorice, prof. Kristina Rogić i Sanela Beneš, 16. listopada 2018. godine, posjetili su prvu krušnu peć u Bujama. Prva poznata krušna peć sada je već dio i baština novootvorenog prostora pod nazivom ''AL VECIO FORNO'' (Ulica 1. svibnja). Navedeni objekt je tradicija u malome, u njemu možete pronaći autohtonu krušnu peć,  čija gradnja seže u nama daleko 19. stoljeće, koja je iznjedrila hranu i pekarske proizvode za tadašnje Buježane. Osim krušne peći, učenici su vidjeli mnoštvo ručno napravljenih i autohtonih suvenira te plodova istarskih vinograda i maslinika. Od sadašnjih vlasnika čuli su zanimljivu i poučnu priču o samom nastajanju kruha i značaju ove krušne peći za lokalno stanovništvo te su produbili svoje znanje o materijalnoj i nematerijalnoj baštini svoga kraja.