Županijsko natjecanje iz talijanskog jezika
Autor: Ivančica Sabadin, 5. 3. 2018.

Gospodarska škola u Bujama bila je 23. veljače domaćin Županijskog natjecanja iz talijanskog jezika. Na natjecanju su sudjelovali učenici 3. i 4. razreda srednjih škola u dvije kategorije, gimnazije i strukovne škole.

U dvije kategorije i 4 discipline natjecalo se 35 učenika.

U 1. kategoriji - gimnazije, Lista A (učenici koji su učili talijanski jezik u osnovnoj školi kao izborni predmet ili u školi stranih jezika) sudjelovalo je 11 učenika. Najbolje rezultate postigle su učenice Angela Knapić (Srednja škola Mate Balote, Poreč) i Cristina Lubiana (Pazinski kolegij) koje dijele 1. mjesto, 2. mjesto pripalo je Liviju Žužiću (Gimnazija i strukovna škole Jurja Dobrile, Pazin), dok 3. mjesto zauzima Mia Pustijanac iz Pulske gimnazije.

U istoj kategoriji gimnazija, Lista B (učenici koji su počeli učiti talijanski jezik od 1. razreda gimnazije), natjecale su se učenice Paola Milotić (Gimnazija i strukovna škole Jurja Dobrile, Pazin) koja je ostvarila 1. mjesto i Rita Rumboldt (Srednja škola Zvane Črnje, Rovinj) kojoj je pripalo 2. mjesto.

Najviše učenika natjecalo se u kategoriji gimnazija, Lista C, njih četrnaest. Listu C čine učenici gimnazija i strukovnih škola koji su pohađali talijansku osnovnu školu u Hrvatskoj i/ili Italiji i svi učenici koji s ukućanima, rodbinom ili prijateljima razgovaraju na talijanskom jeziku ili na nekom od talijanskih dijalekata. Prvo mjesto dijele učenici Britt de Gravisi (Gimnazija Pula), Braian Perin i Paola Valenta (Srednja škola Mate Balote, Poreč) 2. mjesto zauzeli su Pierre Giovani Bibalo (Pazinski kolegij) i Chiara Sirotić (Srednja škole Mate Balote, Poreča), dok je 3. mjesto pripalo učeniku Enricu Ghersinichu (Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile, Pazin).

U 2. kategoriji, strukovne škole, Lista A, učenici nastavljači, 1. mjesto pripalo je Adamu Lakoviću (Srednja škole Mate Balota, Poreč) 2. mjesto Elis Sari (Ekonomska škola, Pula) a 3. mjesto odnosi Alessia Legović (Strukovna škola Eugena Kumičića, Rovinj).

Na državno natjecanje bit će pozvani najuspješniji učenici nakon što se objedine sve ljestvice poretka iz svih županija.

Čestitamo svim učenicima i njihovim mentorima na postignutom uspjehu!