POSJETA FIRMI DANIELLI – SYSTEC U LABINU I FIRMAMA KRASA METALI I ISTRA APPARATUS U POTPIĆNU
Autor: Ivančica Sabadin, 5. 3. 2018.

Učenici zanimanja Instalateri kućnih instalacija i Automehaničari razred 1d i učenici zanimanja Elektrotehničari razreda 2a, 3a i 4a sudjelovali su 23. 02. 2018. godine na stručnom posjetu pod vodstvom trojice nastavnika Gospodarske škole. Uz tri nastavnika na izlet je išlo 43 učenika. U sklopu izleta posjetili su firmu Danielli - Systec u Labinu i firme Krasa Metali i Istra Apparatus u Potpićnu.

U firmi Danielli - Systec učenici su se upoznali sa organizacijom rada kao i djelatnostima firme, koja se odnose na inženjering, izradu, montažu i puštanje u pogon industrijskih postrojenja. Također jedna od djelatnosti firme je izrada različitih softverskih rješenja, izrada procesne automatike kao i kontrola sistema, testiranje i puštanje u pogon različitih instalacija električne opreme.

U firmi Krasa metali, koja se bavi proizvodnjom različitih vrsta peći, demonstriran nam je kompletan postupak proizvodnje, kontrole, ispitivanja, skladištenja, transporta i održavanja dijelova za peći. U sklopu firme i prilikom obilaska pogona demonstrirani su nam različiti strojarski postupci obrade kao što su lasersko rezanje, zavarivanje, savijanje, prešanje, postupci rastavljivog spajanja, površinska zaštita i montaža i sklapanje gotovih proizvoda.

U firmi Istra Apparatus, koja se bavi proizvodnjom metalnih okvira i gotovih stolica konferencijskog i ugostiteljskog tipa, demonstrirani su nam različiti strojarski postupci obrade kao što su savijanje, strojno piljenje, različiti postupci ručne i strojne obrade spajanja, postupci ručne i strojne obrade odvajanjem čestica, površinska zaštita – bojanje, tapeciranje  i montaža gotovih stolica.

Treba napomenuti da su se prije obilaska pogona posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu. Također učenici su upoznali važnost poštivanja zaštite na radu, čuvanja zdravlja i zdrave čovjekove okoline koja će omogućiti obavljanje poslova u zanimanju. Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.