Upisi u školsku 2013./2014. godinu
Autor: Ivančica Sabadin, 29. 1. 2013.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta donijelo je Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2013./2014.

Zanimanja, bodovni pragovi i trajanje zanimanja.

Za upis u I. razred redovitoga srednjeg obrazovanja u srednjim školama prijavljenim kandidatima vrednuju se i boduju zajednički, poseban i dodatni element:

Zajednički element:

- prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnoga obrazovanja;

- za upis u programe za stjecanje strukovne kvalifikacije i programe obrazovanja za vezane obrte (JMO) u trajanju od najmanje tri godine, vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz nastavnih predmeta hrvatski jezik, matematika i prvi strani jezik;

Na takav je način moguće steći najviše 50 bodova.

- za upis u gimnazijske programe -Turističku gimnaziju,  i programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije u trajanju od najmanje četiri godine - elektrotehničar, vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz nastavnih predmeta hrvatski jezik, matematika i prvi strani jezik te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim vrstama obrazovnih programa (iz priloženoga Popisa predmeta posebno važnih za upis).

Na takav je način moguće steći najviše 80 bodova

Posebni  elementi:

- sposobnosti i darovitosti (rezultati natjecanja u znanju, natjecanja školskih sportskih društava i kategorizacija Hrvatskoga olimpijskog odbora/Hrvatskoga paraolimpijskog odbora/Hrvatskoga športskog saveza gluhih)

Dodatni elementi:

- uspjeh kandidata u otežanim uvjetima obrazovanja (upis kandidata na temelju Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, kandidati s teškoćama u razvoju, sa zdravstvenim teškoćama, kandidati koji žive u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima te upis kandidata na osnovi Nacionalnoga programa za Rome)

Rokovi prijava za upis, razredbeni postupak i upis određuju se u skladu s Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2013./2014. koju donosi ministar znanosti, obrazovanja i sporta.