22. DRŽAVNO NATJECANJE ROMANSKIH JEZIKA – španjolski, francuski i talijanski jezik
Autor: Ivančica Sabadin, 2. 5. 2016.

Državno natjecanje u znanju talijanskog jezika ove godine održano je u Topuskom od 21. do 23. travnja 2016.  Natjecanje je bilo strukturirano u tri dijela, pismeni dio ispita ( slušanje, sastavak i gramatika ), usmeni dio s kreativnom radionicom ( prezentacija ) te govorna interakcija s izvornim govornikom.
Domaćin natjecanja bila je Osnovna škola Vladimir Nazor Topusko,  koja se pobrinula oko organizacije, od dočeka i svečanog otvaranja natjecanja uz prigodni program, obilaska grada uz stručnog vodiča do svečane  podjele priznanja i nagrada.
Učenik trećeg razreda, zanimanja elektrotehničar, Natan Radetić osvojio je prvo mjesto u kategoriji strukovne škole sa čak deset bodova prednosti.  Nije to bilo jedini uspjeh, primio i priznanje za najkreativniji sastavak i najbolju Pawer-Point prezentaciju.
Naša je škola  ove godine prvi put bila na državnom natjecanju i postigla veliki rezultat, možda je to samo početnička sreća, ali ipak Natanu i profesorici Vidović moramo priznati dodatni rad i pripreme.

Klikom na Opširnije pročitajte Natanove dojmove wink

Ja sam Natan i moja je mentorica profesorica Nevenka Vidović. Ovdje ću  pisati o svojim dojmovima na državnom natjecanju iz talijanskog jezika u Topuskom koje se održalo od 21. do 23. travnja 2016.

Stigli smo u Topusko oko 18:30. Djelatnici na recepciji su nam podijelili sobe i smjestili smo se. Bio sam smješten sam u trokrevetnoj sobi tako da sam imao mjesta i mira ( iako je ventilator u kupaonici preglasno zujao ). Večerali smo u restoranu u prizemlju i prisustvovali svečanom otvorenju. Bila je to lijepa predstava, učenici osnovne škole su glumili dolazak Hrvata na ovo područje i slično. Srednjoškolci su pjevali u zboru himnu i još neke pjesme, to mi je bio najdraži dio jer su zaista dobri.

Sljedeće jutro sam se probudio uzbuđen i nervozan jer je na redu bio ispit ( sastavak i gramatika ). Pisali smo ga u osnovnoj školi udaljenoj parsto metara od hotela. Mislim da smo do kraja natjecanja tu dionicu prohodali barem 5 puta. Bila je neka zabuna u vezi trajanja ispita, ali to se sredilo. Slušanje s razumijevanjem je dobro prošlo, bojao sam se jer znaju biti nekvalitetni zvučnici itd.
Uglavnom, napisali smo to što je trebalo i išli smo ručati. Popodne smo prezentirali svoje uratke u PowerPointu, tu je također bilo napetosti u zraku ali u mojoj je grupi uglavnom sve dobro prošlo, jedino sam prebrzo govorio zbog nervoze, ali nema veze. Oko 18 saznali smo privremene rezultate. Pala mi je čeljust kad sam vidio da sam prvi i to sa 10 bodova prednosti, što je davalo ozbilju šansu za isti ishod na konačnoj ljestvici. Trudio sam se ne uzbuđivati se previše ( Non gridare vittoria troppo presto! ).
To su bili rezultati pisanog dijela ispita, a rezultate za prezentaciju i usmeni dio smo saznali na konačnoj ljestvici. Navečer sam pogledao neki film na televizorčiću u svojoj sobi i prošetao gradom.

Zadnji dan ( subota ) u 10:20 bio sam na redu za usmeni ispit. Nakon doručka pročitao sam 10 stranica neke talijanske knjige naglas u nadi da obogatim vokabular tih 20 minuta prije usmenog. Na usmenom sam izvukao fotografiju prolivene bačve nafte pa sam uzeo joker promijeni fotku i tad sam izvukao neku teretanu, gradski trg i diskoteku. Malo sam brbljao o tome i nisam se mogao sjetiti pokoje riječi, ali sam na kraju imao 18/20 bodova iz tog dijela.
Ručali smo pa išli u obilazak Topuskog. Lijepo je to mjestašce, ali nema baš nekog života i još su vidljive neke posljedice rata. Zanimljivo je da se u Topuskom liječila Jelačićeva žena Sofija i da je Topusko nekad čak bio glavni grad Hrvatske!
Oko 15:30 na recepciju su došli neki ljudi i na stup pričvrstili papire s konačnim poretcimaaa. Naravno, svi su nahrupili na te stupove s papirima, tako da nisam ni uspio pogledati poredak prvih par minuta, ali nema veze, kad sam pogledao vidio sam da sam i dalje prvi i da sam odabran za najkreativniji sastavak i najbolju prezentaciju!
Ah, kakvo je to bilo zadovoljstvo. Išli smo u dvoranu na podjelu priznanja i nagrada i osjećao sam se super, iako je bilo malo vruće i zagušljivo. Dobio sam priznanje, poklon bonove, bilježnicu, knjige, marsupio, čokolade; Jedva su mi sve te stvari stajale u rukama. Fotografirali smo se svi zajedno i krenuli prema autobusu, tj. kući.

Sve u svemu bilo je super, ful kul, prezadovoljan sam. Bolje nije ni moglo biti. Naravno, uvijek se nađu propusti u organizaciji ali ne smeta. Nadao sam se dobrom rezultatu ali ga nisam previše očekivao. Poruka svima: ako vam nešto dobro ide, uz malo volje i truda, ostvariti ćete velik uspjeh. Alla prossima!