Istarska pupa
Autor: Ivančica Sabadin, 1. 3. 2016.

Pupa je istarski naziv za lutku. Iako je već odavno postojala kao igračka uvijek je bila veoma skupa pa su ih djevojčice izrađivale samostalno. Kao osnovni materijal koristila se je „žutica“, plahta žućkaste boje koja bi nakon prvog pranja postala bijela. Proizvodila se je u Pazinu. Posebnom tehnikom djevojčice bi oblikovale glavicu lutke, zarolale komadić plahte i  privezale špagom. Lutku su ukrašavale ostacima obojene tkanine i na taj način oblikovale „faco“ (maramu) i „traveršu“ (pregaču).