PROJEKT PLASTIC – S – KILLS U BUJAMA
Autor: Ivančica Sabadin, 19. 11. 2015.

Od 8. do 14. studenog  2015. naša škola bila je domaćin projekta Plastic – S – kills. Našu su školu posjetili učenici i nastavnici iz Njemačke, Turske, Mađarske, Češke i Slovačke. Svaki su dan za učenike organizirane zanimljive aktivnosti u sklopu kojih su posjetili Umag, Rovinj, Novigrad i Pulu. Ispred Gospodarske škole Buje u projektu sudjeluju učenice 3. razreda turističke gimnazije: Nikolina Anastasijevski, Simona Crobu, Ivana Kolar, Ilenia Kurek, Ines Marušić, Eni Sinčić i Larisa Vivoda pod vodstvom profesora Ive Andračić i Igora Bertoše.

Klikom na opširnije nalazi se detaljni prikaz aktivnosti.

U ponedjeljak smo sve sudionike dočekali ispred Gospodarske škole u Bujama. Učenici i njihovi profesori smješteni su u ugostiteljski praktikum gdje je svaka država prezentacijom predstavila svoju školu. Uz to je održan kviz u kojemu smo morali pogoditi državu na temelju natpisa na plastičnim vrećicama. Imali smo također i igre upoznavanja nakon kojih smo uz pomoć vodiča obišli grad Buje. Utorak je bio najvažniji dan našeg domaćinstva, sve zemlje sudjelovale su u debati. Ujutro smo se svi sastali u hotelu u Umagu, gdje su naši gosti bili i smješteni. Sve zemlje prethodno su se morale pripremiti za debatu i zastupati jedno stajalište. Mi smo predstavljali i zastupali stajalište ekologa. Nakon tri sata debatiranja i iznošenja mišljenja, debata je završila. Sudci su donijeli odluku da smo mi osvojili 1.mjesto, zbog čega smo bile vrlo ponosne. Nakon završetka debate krenuli smo u gradsku Vijećnicu, gdje je sve sudionike projekta pozdravila dožupanica Istarske županije i predstavnica udruge „Zelena Istra“ koja je održala i prezentaciju. Ispred Vijećnice dočekao nas je vodič koji je sve sudionike proveo kroz stari dio grada te objašnjavao što je nastalo u kojem dobu. Obišli smo cijelu obalu, uživajući u šetnji uz more i fotografirajući se. Šetajući uz obalu po Digi, pogledali su i obalne restorane i divili se blizini mora. U srijedu ujutro, svi zajedno, krenuli smo prema Puli. Prvo smo posjetili udrugu „Zelena Istra“ gdje nam je bila predstavljena prezentacija o plastičnim vrećicama i njihovom utjecaju na okoliš. Nakon toga smo krenuli u razgledavanje Pule. Ondje nam je vodič predstavio njezinu povijest i neke zanimljive činjenice o amfiteatru. Oko 15:00 sati krenuli smo do jame Baredine u blizini Poreča. Jama se svima veoma svidjela, a vodič nas je svojim šalama i dobro nasmijao. Kada smo razgledali jamu, krenuli smo do Novigrada. Vodič nas je kratko upoznao s jednim od ljepših istarskih gradova, iako je već pao mrak. Dana 12. studenog posjetili smo Institut „Ruđer Bošković“ u Rovinju. Predstavnici Instituta ljubazno su nas dočekali te nam na prezentaciji prikazali neka zanimljiva istraživanja o plastici. Nakon prezentacije, svi učenici sudjelovali su u raspravi. Predstavnici Instituta također su nas proveli i akvarijem koji se nalazi u sklopu Instituta. Svi učenici i profesori bili su oduševljeni viđenim. U pratnji vodiča imali smo priliku vidjeli poznate znamenitosti Rovinja. Tijekom dana posjetili smo i Limski kanal s prekrasnim vidikovcem te jezgru Poreča. U Poreču smo posjetili neke povijesne građevine. Posljednji dan našeg domaćinstva, petak, bio je predviđen za rješavanje anketa svih sudionika. Učenici su nakon ispunjavanja anketa imali sportske igre koju smo mi organizirali. Neke skupine učenika su šetale u blizini mora. Dok smo se mi zabavljali, naši profesori su planirali sljedeći i zadnji susret u Njemačkoj, u Marlu, koji će se održati od 9. – 13. svibnja sljedeće godine. Veselimo se sljedećem putovanju.

Učenice 3.A (Turistička gimnazija)