Plaketa Gospodarskoj školi
Autor: Ivančica Sabadin, 3. 6. 2014.

U nedjeljno jutro, na prvi  dan voljenog mjeseca lipnja, dok su svi još spavali dva su naša učenika iz 2.c razreda krenula sa svojom mentoricom put Vodnjana.
Zašto put Vodnjana? Na divno iznenađenje svih a ponajprije njih učenici Valentina Lubiana i Loris Flego su dobili službeni poziv da osobno prisustvuju zatvaranju 12. Izdanja  književnog natjecanja Hit mailing list Histria 2014 u predivnom ambijentu Zajednice Talijana u Vodnjanu.
Njihova mentorica Katarina Badurina ih je pred tri mjeseca motivirala da odvoje malo vremena i porazgovaraju sa svojim nonićima, odnosno bakama i djedovima kako bi sakupili informacije o tome kako se živjelo nekada na ovom područjima.

Nagrađeni tekstovi:
Loris Flego
Valentina Lubiana

Pet učenika naše škole se je odazvalo pozivu i napisalo sastav pod nazivom „I nostri veci ne conta...“ a to su  Valentina Lubiana, Loris Flego, Danijela Altin iz 2.C razreda, Martina Kozlović i Valentina Klarić iz 3.b razreda.

Pozivu da oblikuju i pošalju literarne radove se odazvalo oko 260 učenika iz hratskih i talijanskih škola u Istri i Kvarneru, Sloveniji, Italiji i Crnoj Gori. Nagrađeno je ukupno 99 učenika i škola, a među njima dva učenika naše škole sa nagradom žirija za sastav napisan u lokalnom dijalektu.

Učenici 2.c razreda Valentina Lubiana i Loris Flego su nagrađeni posebnom nagradom za svoje napisane sastave, Nagradom žirija Hit Mailing List Histria 2014 koja sadrži potvrdu o sudjelovanju, novčanu nagradu i prigodne poklone, dok je naša škola dobila zlatnu plaketu za sudjelovanje i promidžbu višejezičnosti „Premio speciale Regione Istriana 2014“.

Sama podijela nagrada je pripremljena  velikom stilu, u divnom ambijentu palače Bradamante u Vodnjanu manifestaciju je otvorio Zbor Zajednice Talijana, dječji zbor O.Š. Vodnjan, folklorna skupina O.Š. Vodnjan, zatim su slijedili prigodni pozdravi organizatora Hit Mailing List Histrie, Istarske županije i predsjedništva Zajednica Talijana Vodnjan. Nagrađivanje je trajalo ukupno 3 sata, nakon čega je slijedio zajednički ručak.

Kako mentorica učenika nije htjela da se ode iz Vodnjana bez da učenici osobno posjete jedno od najvećih bogatstava Istre... odvela ih je da okušaju sreću i posjete Župnu crkvu Svetog Blaža u Vodnjanu, koja je ujedno najveća crkva u Istri. Sreća im se zaista osmjehnula i župnik im je dozvolio da izvan termina posjete župu crkvu uz njegovo stručno vodstvo. U crkvi se iza glavnog oltara nalaze strogo čuvana mumificirana tijela šestero svetaca i preko 300 relikvija raznih svetaca, što čini ovu crkvu jedinstvenom u čitavoj Europi i mjestom čudnovatih ozdravljenja i hodočašća.

Evo, uvjerili smo se kako je mnogo razloga zbog čega je uvijek dobro odazvati se raznim pozivima i natjecanjima! Natjecati ćemo se svakako i dogodine smiley (K.B.)