preskoči na sadržaj

Gospodarska škola Buje

Login
E-dnevnik

Obrasci

Posredovanje pri zapošljavanju učenika u 2023. godini :

PISANA SUGLASNOST

POTVRDA O ZAPOŠLJAVANJU UČENIKA

POTVRDA PUNOLJETAN UČENIK

OBRAČUN UČENIKA


Zahtjev za izdavanje duplikata/prijepisa ocjena svjedodžbe:

ZAHTJEV

Virtualna knjižnica

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/technology">Technology vector created by macrovector - www.freepik.com</a>

Školski e-Rudnik

Projekti



Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Predavanje o transplantaciji organa
Autor: Ivančica Sabadin, 4. 3. 2014.

Da je Hrvatska prva zemlja u svijetu po broju darovanih organa u prošloj godini, 2012./ 2013., čuli su učenici završnih razreda 3.C, 3.D. 3.E i 4.A  na predavanju koje je na temu „Transplantacija organa“ održala doktorica i profesorica strukovnih predmeta Marija Crljenica- Veneruzzo iz Medicinske škole Pula.
Učenici su u četvrtak 27. veljače tijekom prvog i drugog sata prisustvovali predavanju i upoznali postojanje organizacije pod nazivom Hrvatska donorska mreža koja, između ostalog, već osam godina educira mlade na temu darivanja organa.


Između ostalog, doznali su kako je prva transplantacija organa provedena 1971. Godine upravo u Rijeci kada je transplantiran bubreg. Time započinje novo razdoblje u Lijepoj našoj čiji se stanovnici sve više osvješćuju o postojanju Hrvatske donorske mreže i informiraju o zakonskoj regulativi vezanoj uz transplantaciju. Zakonski, u  našoj zemlji vrijedi pretpostavljeni pristanak, što znači da je potrebno ispuniti određen formular da se ne želi izlagati donaciji organa po smrti osobe, što se čuva u Državnom registru nedavatelja, no u praksi, u slučaju smrti liječnici uvijek traže pristanak obitelji. Potrebno je istaknuti kako sve religije svijeta podržavaju transplantaciju organa kao najvećeg čina ljubavi čovjeka prema čovjeku, no kako bi se izbjegao transplantacijski turizam, 2008. godine je donesena Istanbulska deklaracija.

 

Svaka osoba može kod svog liječnika zatražiti Hrvatsku donorsku karticu koja je po svom izgledu jedinstvena u svijetu. Donorska kartica nije dokument kojim se osoba obvezuje na donaciju u slučaju smrti, već predstavlja želju osobe koja ju potpisuje, iako je praksa, kako smo već rekli, da se uvijek traži pristanak obitelji.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju