POSJETA TVRTKAMA EURO FLEX I HIDRAULICI CVITIĆ
Autor: Ivančica Sabadin, 31. 3. 2019.

Učenici zanimanja Automehatroničari i Instalateri kućnih instalacija razred 1d i učenici Instalateri kućnih instalacija razreda 2d i 3d sudjelovali su 22.03. 2019. godine na stručnom posjetu pod vodstvom trojice nastavnika Gospodarske škole - Saše Stikovića, Zdenka Stjepanovića i Mladena Vasiljevića. Uz tri nastavnika na izlet je išao 31 učenik. U sklopu izleta posjetili su tvrtku Euro Flex i tvrtku Hidraulika Cvitić u Rovinjskom Selu.
Tvrtka Euro Flex je počela sa radom 1985 godine. Uz kontinuirani rad, stalno stručno usavršavanje i mnogobrojnu suradnju sa klijentima, drugim poslovnim subjektima i gradom i županijom tvrtka se uvrstila među vodeće tvrtke u Hrvatskoj u proizvodnji cijevi za različite vrste medija.

Tvrtka Euro Flex bavi se proizvodnjom flexibilnih gumenih i PVC cijevi koje su namijenjene za slijedeće grane; industrija, građevinarstvo i poljoprivreda. Produkti tvrtke koriste se za vodovodne instalacije, instalacije grijanja i klimatizacije i instalacije plina. Također se proizvode i cijevi za komprimirani zrak, cijevi za toplu vodu, cijevi za paru, cijevi za ventilaciju, vatrogasne cijevi, cijevi za automobilsku industriju, cijevi za prehrambenu industriju, cijevi za kamionske cisterne, cijevi za abrazivne materijale, cijevi za rotacione sisteme (u željezničkom prometu), cijevi za kemijsku industriju, cijevi za prolaz kablova, brodske cijevi, cijevi za zavarivanje, cijevi za klimatizaciju motornih i specijalnih vozila.

Glavni proizvodi koje tvrtka nudi su sljedeći:

• Industrijske gumene i PVC cijevi – visoki i niski tlak
  • fleksibilne cijevi za prehrambenu industriju
  • priključci za strojeve za montažu priključaka na cijevi
  • hidraulične flex cijevi / priključci visokog i niskog tlaka
  • fleksibilne cijevi za vodovodne instalacije
  • fleksibilne cijevi za sanitarne instalacije / krute cijevi
  • hidraulične i preumatske instalacije / hidraulični cilindri
  • fleksibilne cijevi za plinske instalacije
  • plinske rampe / cijevi za plin
  • dijelovi za plinske spremnike
  • plinski priključci
  • kuglasti ventili
  • manometri
  • regulatori visokog i niskog pritiska
  • plinska brojila
  • plinski filteri
  • plinski stabilizatori i regulatori
  • plinske dielektrične spojnice
  • plinski isparivači
  • dijelovi za plinske spremnike
  • regulacioni blokovi za plinske spremnike.

Tvrtka Hidraulika Cvitić osnovana je 1995 godine sa ciljem pružanja usluga projektiranja, izrade, servisiranja i održavanja hidrauličnih sistema. Ponuda obuhvaća djelatnosti i proizvode vezane uz hidrauliku, pneumatiku, brodsku i hidro opremu.

Osim proizvodnje vezane za hidrauliku i pneumatiku tvrtka  vrši i strojnu obradu, zavarivanje, izradu i popravak svih vrsta hidrauličnih instalacija i uređaja. Također proizvode se razni hidraulični cilindri do promjera 400 mm, razne brtve za hidraulične cilindre, ventile i hidrauličku opremu za teretna vozila, viličare i dizalice, kao i popravci komunalne opreme.

Glavne djelatnosi tvrtke su:

• Hidraulička oprema i pneumatika
  • Ventili, cilindri i brtve
  • Strojna obrada, tokarenje metala i nemetala
  • Izrada i popravak hidrauličnih instalacija
  • Popravak komunalne opreme
  • Teretni liftovi
  • Cjepači drva.

Glavni proizvodi tvrtke su:

• Cilindri
  • Brtve za hidrauliku i pneumatiku
  • Zupčaste pumpe za hidrauliku
  • Hidraulični cilindri razni do promjera 400 mm
  • Razne brtve za hidraulične cilindre
  • Hidraulička oprema za teretna vozila
    • Konstr.za prijevoz sekcija na labudici, hidraulički agregat
  • Ventili i hidraulička oprema
    • Hid. agregat savijačice za lance KSA36, hidraulički agregat upravljanja za karusel
  • Ostali proizvodi
    • Cjepač za drva 10t i 12t, preša za papir, uređaj za podizanje mreža, okretaljka, hidraulički agregat
  • Strojna obrada, tokarenje metala i nemetala
  • Popravak komunalne opreme
    • kamioni za odvoz smeća
    • press konteineri
    • pometačice.

Treba napomenuti da su se prije obilaska pogona posjetitelji upoznali sa zaštitom na radu. Također učenici su upoznali važnost poštivanja zaštite na radu, čuvanja zdravlja i zdrave čovjekove okoline koja će omogućiti obavljanje poslova u zanimanju. Nakon stručne posjete i povezivanja viđenog sa obrađenim gradivom učenici će prezentirati viđeno i naučeno na redovitoj nastavi.